Nasz patron - SP6 Orzesze Zawiść

Szkoła Podstawowa nr 6 im. Alfreda Szklarskiego w Orzeszu Zawiści
Szkoła Podstawowa nr 6 im. Alfreda Szklarskiego w Orzeszu Zawiści
Szkoła Podstawowa nr 6 im. Alfreda Szklarskiego w Orzeszu Zawiści
Szkoła Podstawowa nr 6 im. Alfreda Szklarskiego w Orzeszu Zawiści
Przejdź do treści

Nasz patron

KILKA SŁÓW O PATRONIE
Alfred Szklarski urodził się 21 stycznia, 1912 roku w Chicago. Jeszcze będąc dzieckiem, postanowił powrócić do korzeni, ojczyzny swoich rodziców i w 1926 roku zrealizował to postanowienie przyjeżdżając do Polski.
Zamieszkał we Włocławku, tam gdzie dawniej mieszkali jego rodzice. W 1932 roku młody Alfred przeprowadził się do Warszawy, gdzie rozpoczął studia na Akademii Nauk Politycznych. Studia na wydziale Konsularno-Dyplomatycznym ukończył w roku 1938. W trakcie wojny działał w konspiracji, a później wstąpił w szeregi Armii Krajowej. Walczył m.in. w powstaniu warszawskim. Po wojnie przez pewien czas zamieszkiwał w Krakowie, a później przeprowadził się do Katowic.
Wojenne przeżycia, cierpienie ludności polskiej i okrucieństwo okupantów, zainspirowały go do zagłębienia się w historię amerykańskich Indian. Dzieje Polski i Indian amerykańskich były jego zdaniem bardzo sobie bliskie. Jedyna różnica polegała na tym, że Polska zdołała wyjść z najazdów, wieluset lat okupacji, eksterminacji, germanizacji i rusyfikacji ludności zwycięską ręką, natomiast Indianie amerykańscy ostatecznie utracili swą wolną ojczyznę z rąk białego człowieka. Uważał, że żaden naród nie powinien być uciskany i eksterminowany przez inne narody. Potępiał wszelkie objawy przemocy i propagował ideę pojednania pomiędzy narodami i rasami ludzkimi. Krytykował przejawy rasizmu, nacjonalizmu, antysemityzmu i faszyzmu, a także każdy inny rodzaj jakiejkolwiek dyskryminacji za odmienne poglądy, kolor skóry, pochodzenie czy pozycję społeczną.
W latach 1954-77 pełnił funkcję redaktora w katowickim wydawnictwie „Śląsk”, które w latach późniejszych zrealizowało i wydało w licznych nakładach wiele z jego dzieł literackich. Jako pisarz zadebiutował w roku 1946, powieścią sensacyjną pt. „Gorący Ślad”.
Jego zainteresowanie egzotyczną i jakże różnorodną kulturą indiańską, a w szczególności Indian preriowych, dogłębne studiowanie historii Indian i ich tradycji, zaowocowało napisaniem wraz z żoną – Krystyną, spektakularnej trylogii indiańskiej pt. „Złoto Gór Czarnych”. Pierwszy tom trylogii, pt. „Orle Pióra” ukazał się w roku 1974, kontynuacją powieści był drugi tom pt. „Przekleństwo Złota” który dostępny był w księgarniach już na początku roku 1977. Zakończeniem powieści, jej kwintesencją i zarazem przedstawieniem całej historii upadku Indian północnoamerykańskich, był wydany w 1979 roku tom III, zatytułowany „Ostatnia walka Dakotów”.

Trzy tomy „Złota Gór Czarnych” nie należą jednak do jego najbardziej znanych dzieł. Laur pierwszeństwa, „Złoto Gór Czarnych” musiało odstąpić niezwykle popularnemu i cieszącemu się niesłabnącą popularnością, cyklowi łowieckich przygód Tomasza Wilmowskiego, usytuowanych w polskiej rzeczywistości pierwszych lat XX wieku. Tomek Wilmowski, młody, kilkunastoletni, a później dwudziesto-kilku letni chłopak, zapalony myśliwy-amator i pasjonat, przemierza w nich praktycznie cały świat, wędrując niekiedy samemu, a niekiedy wraz ojcem, bosmanem Nowickim, i innymi polskimi emigrantami. Tytułowy bohater cyklu powieści o Tomku, swoim charakterem niezwykle przypomina ich autora, kiedy był młody. Tak samo jak Szklarski, Wilmowski jest żądny przygód i wiedzy, tkwi w nim niezwykła odwaga i zapał do odkrywania, poznawania świata. Tak jak Alfred, Tomek jest patriotą, kocha swój kraj, jednak nie przeszkadza mu to w poznawaniu obcych kultur i zwyczajów innych narodów. Podobnie do Szklarskiego, Wilmowski potępia wszelki ucisk, przemoc i dyskryminację, chociaż nie brak mu odwagi, aby przeciwstawić się przemocy, i bronić słabszych, nierzadko siłą. W cyklu przygód Tomka Wilmowskiego, ukazało się aż 9 książek. Pierwsza, „Tomek w krainie kangurów” została wydana w 1957 roku, a ostatnia – „Tomek w grobowcach faraona” została wydana w 1994 roku, w 2 lata po śmierci Szklarskiego (książka została ukończona przez Adama Zelgę, na podstawie notatek pozostawionych przez autora).
Twórczość Szklarskiego jest oczywiście bardzo różnorodna i nie ogranicza się wyłącznie do powieści przygodowych, choć niewątpliwie największy kunszt Alfred Szklarski objawił właśnie w nich.
W dorobku tego znakomitego pisarza, znajduje się także między innymi powieść science-fiction zatytułowana „Sobowtór profesora Rawy” i wydana w 1963 roku, znana powieść współczesna, opowiadająca o trudnym i pełnym niebezpieczeństw życiu górników, pt. „Błędne ognie”.Publikował także pod pseudonimami Alfred Bronowski, Fred Garland, Alfred Murawski (w czasie okupacji).
Alfred Szklarski otrzymał wiele prestiżowych nagród literackich i odznaczeń, między innymi Order Uśmiechu w 1971 roku oraz dwukrotnie nagrodę Prezesa Rady Ministrów za twórczość dla młodzieży w 1973 i 1987 roku.
Alfred Szklarski zmarł 9 kwietnia 1992 w Katowicach .
Twórczość Alfreda Szklarskiego
Trylogia indiańska "Złoto Gór Czarnych" ( współałtor Krystyna Szklarska)
Tom I – Orle Pióra (1974)
Tom II – Przekleństwo złota (1977)
Tom III – Ostatnia walka Dakotów (1979)
Cykl o przygodach Tomka Wilmowskiego:
Tomek w krainie kangurów (1957)
Tomek na Czarnym Lądzie (1958, wcześniej wydany również jako Przygody Tomka na Czarnym Lądzie)
Tomek na wojennej ścieżce (1959)
Tomek na tropach Yeti (1961)
Tajemnicza wyprawa Tomka (1963)
Tomek wśród łowców głów (1965)
Tomek u źródeł Amazonki (1967)
Tomek w Gran Chaco (1987)
Tomek w grobowcach faraonów (1994, tom wydany pośmiertnie, dokończony przez ks. Adama Zelgę na podstawie notatek pozostawionych przez autora)
Ponadto napisał:
Tornado (Warszawa 1943, Wyd. Polskie; pod pseud.: Aleksander Gruda)
Gorący ślad. Współczesna powieść sensacyjna (1946, pod pseud.: Alfred Bronowski)
Trzy siostry. Powieść (1946, pod pseud.: Alfred Bronowski)
Błędne ognie. Opowieść współczesna z życia górników (1947, pod pseud.: Alfred Bronowski)
Nie czekaj na mnie. Powieść współczesna (1947, pod pseud.: Alfred Bronowski)
Tomek w tarapatach (1948, pod pseud.: Fred Garland)
Sobowtór profesora Rawy (1963, powieść science fiction dla młodzieży)
Wróć do spisu treści